Vchodové a bytové dveře – záruka bezpečí

Vchodové a bytové dveře – záruka bezpečí

Co byste měli určitě vzít do úvahy při řešení vstupu do bytu nebo domu? Určitě těchto šest základních oblastí, které níže popisujeme a k tomu ještě kování a další doplňky. Hlavní je ale úroveň bezpečnosti a počet zamykacích bodů. Rádi Vám poradíme, co je pro Vás nejlepší řešení.

1. Bezpečnostní třídy – co to je a co znamená zkratka RC

Bezpečnostní prvky jako jsou dveře, zámky, kování apod. se řadí do 6 bezpečnostních tříd dle norem ČSN EN 1627 a ČSN EN 1630.

Tyto třídy definují typ nářadí a čas, kdy bezpečnostní prvek odolá snaze zloděje se přes prvek dostat.

RC1 – Příležitostný zloděj se pokouší o vloupání s použitím malého jednoduchého nářadí a fyzickým násilím, např. kopáním, narážením ramenem, zdviháním, vytrháváním. Zloděj nemá žádné zvláštní znalosti o úrovni odolnosti, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.

RC2 – Příležitostný zloděj se navíc pokouší o vloupání s použitím jednoduchého nářadí a fyzickým násilím. Má malé znalosti o úrovni odolnosti, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.

Výrobky v bezpečnostních třídách RC1 a RC2 jsou určeny k zabezpečení méně rizikových objektů, kdy zloději používají spíše hrubou fyzickou sílu nebo jednoduché nářadí.

RC3 – Zloděj se pokouší překonat dveře při použití například páčidla délky 710 mm a dalšího šroubováku, ručního nářadí, jako malé kladívko, důlčíky a mechanická ruční vrtačka. Zloděj má určité povědomí o systému uzávěru a s tímto nářadím je schopen těchto znalostí využít. Při použití páčidla délka 710 mm lze aplikovat zvýšené fyzické násilí.

Bezpečnostní třída RC3 je v praxi nejvíce používaná pro zajištění bezpečnosti vstupních otvorů do bytů s přiměřenou mírou rizika napadení. Bezpečnostní prvek odolává příležitostnému zloději.

RC4 – Zkušený zloděj používá navíc zámečnické kladivo, sekeru, dláta, sekáče, přenosnou akumulátorovou vrtačku atd. Toto další nářadí umožňuje zloději rozšířit počet způsobů napadení, případně jejich kombinace – vrtání, sekání, páčení, atd. Problém hluku zloděj neřeší.

Třída RC 4 slouží pro zajištění rizikových objektů, kde se předpokládá napadení zkušenějším zlodějem s potřebným vybavením. Tato třída je nejvyšší, která se v běžné praxi používá.

RC5 – Velmi zkušený zloděj používá navíc jednoruční elektrické nářadí např. úhlovou brusku do průměru kotouče 125 mm, přímočarou pilu atd. Neznepokojuje se hlukem.

RC6 – Velmi zkušený zloděj používá navíc dvouruční elektrické nářadí např. úhlovou brusku do průměru kotouče 230 mm, přímočarou pilu atd. Neznepokojuje se hlukem.

Bezpečnostní třídy RC5 a RC6 se na trhu v ČR spíše nevyskytují, jelikož parametry výrobků se přibližují kategorii trezorové techniky. Cena těchto výrobků odpovídá vysokým nárokům na konstrukci a materiál.

Při výběru bezpečnostních dveří pro běžné objekty se tedy budete pohybovat ve třídách RC2, RC3, RC4.

1. Požární odolnost bezpečnostních dveří

Ukazatel, který udává v minutách, zda použité materiály a konstrukce plní předepsané normy. Hodnoty se tedy mohou zapisovat jako EI30, což znamená, že bezpečnostní dveře zadrží požár mimo váš prostor po dobu 30 minut. Obdobně je to u EI40 (40 minut) a EI60 (60 minut).

Při výběru nových dveří do bytu si nezapomeňte zjistit, jaké parametry dveří byly schválené při kolaudaci domu. Může se stát, že předepsané dveře máte mít protipožární, a tudíž zkolaudované parametry budete muset dodržet, abyste neohrožovali společný prostor. Naopak, pokud dveře v době kolaudace nebyly protipožární, tak je jen na vás, jakou variantu zvolíte.

Zvýšit požární odolnost dveří lze i levnější variantou s přidáním protipožární pásky.

2. Izolační schopnost dveří proti hluku

Kromě bezpečnosti by kvalitní dveře měly snižovat i hlučnost. V případě izolace proti hluku platí, že čím vyšší číslo je u dveří uvedeno, tak tím méně hluku propustí. Hodnota se může pohybovat kolem 24 dB až 37 dB.

3. Cena bezpečnostních dveří

Cena bezpečnostních dveří je podle očekávání vyšší, ale nesmíte zapomenout na fakt, že nestačí pouze vyměnit dveřní křídlo, ale i ve většině případů ocelovou zárubeň. Obyčejná zárubeň v kombinaci s bezpečnostními dveřmi by výrazně snížila bezpečnost a tedy i vynaloženou investici.

Ostatní prvky a doplňky:

Bezpečnostní kování do dveří

Otevírání zpravidla provádíme klikou, koulí nebo madlem. Třídy kování jsou obdobné jako u bezpečnostních dveří.